Природен феномен причинил наводнението в „Аспарухово“

13:41, 16 юни 17 25 830 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Наводнението във варненския квартал „Аспарухово“ от 19 юни 2014 г., което взе 13 жертви, е било причинено от природен феномен,проявил се в резултат на специфичното съчетание на климатични, ландшафтни и антропогенни фактори. Това сочи ситуационната експертиза по делото, която днес бе огласена от окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Тя е една от общо шестте назначени експертизи по делото, по което са събрани над 70 тома материали и са разпитани 95 свидетели.

Източникът на наводнението е формиралата се висока вълна вследствие на падналите във водосборите на Темелковото (западното) и източното дере южно от квартала проливни и поройни интензивни валежи и специфичното съчетание на комплекс от природни фактори, твърдят експертите. При продължилите два дни валежи земната повърхност е била преовлажнена. Дъждовната вода вече не можела да прониква в почвата. Създал се повърхностен воден отток. За кратко време и с голяма скорост водата достигнала до коритата на деретата и активизирала свлачищни и срутищни процеси, а свличането на земни маси намалило водопроводимостта им.

Темелковото дере било преградено най-малко на три места. Прегради по пътя на водата са станали и изкоренените от интензивните валежи дървета и храсти. Образувалите се водни басейни в деретата започнали да преливат, разкъсали преградите и формирали висока вълна от кално-каменен поток. Така природният феномен се превърнал в бедствие. По-голямата част от квартал „Аспарухово“ е залят в резултат на проявата на речен тип наводнение,. Експертите изчислили, че вълната е била с височина 2 – 2,5 метра, с обем 2 – 2,5 млн. куб. метра и максимално водно количество 150 куб. метра в секунда.

Високата вълна се формирала в участъците, разположени в извънурбанизираната част на Темелковото дере чрез блокиране на водопроводимостта чрез естествено и изкуствено преграждане. Извънурбанизираните части на деретата не са идентифицирани като потенциално опасни водни обекти. В Националната методика за оценка на риска от наводнения не е включена конкретна методика за оценка на дъждовните наводнения и поради липсата на постоянен воден отток в двете дерета на територията на квартала. По тази причина липсват и мерки за ограничаване на вредното въздействие.

Синоптичната обстановка в деня на бедствието е идентична с тази от 1951 г., когато центърът на изваляване е бил във Варна. Единствената разлика от бедствието отпреди 63 години и това на 19 юни 2014 г. е в центъра на изваляване. На 19 юни 2014 г. той е бил във водосборите на Темелковото и Източното дере, южно от квартал „Аспарухово“.

В станция Варна само за час на този ден между 18 и 19 часа са паднали 24,5 мм, или 33% от денонощната валежна сума с максимален интензитет на валежа в интервал от 30 минути от 2,31 мм на минута.

Природният феномен се превръща в бедствие и поради влиянието на антропогенни фактори. Заключението на ситуационната експертиза посочва като основен фактор за дадените човешки жертви и сериозни материални щети застрояването на западния охранителен канал.

Сравнението на регулационните планове на квартала от 1978 и 1989 г. показва, че застрояването се е осъществявало по посока на дерето и все по-голяма част от коритото му. Всички жилищни постройки на ул. „Горна Студена“ от №68 до №50 са построени извън границите на имотите, определени в регулацията от 1989 г., и с голяма плътност на застрояването. Подобна е ситуацията и с домовете на ул. „Гривица“, където строителството е било извършено върху закритата част на западния охранителен канал. Категоричен е изводът на експертите, че жертвите и материалните щети щяха да са значително по-малки, ако тези къщи не са били изградени в коритото на дерето - на самия път на водата, където ударната сила на високата вълна на кално-каменния поток е била най-голяма. Както е известно, осем души са загинали в една от тези къщи. В същото време обаче тези сгради са поели силата на ударната вълна, като са намалили нейната скорост и височина. По този начин са предотвратили още по-големи материални щети и вероятно много повече човешки жертви.

Водопроводимостта на Темелковото и Източното дере е намалена и в урбанизираната, и в извънурбанизираната част от дървета и храстова растителност, а в границите на военното поделение 26 800 Б, което е разположено по източния скат на Темелковото дере, са построените две сгради в най-тясната част, които също намаляват проводимостта на дерето.

Дори и при правилно оразмеряване на двете дерета, твърдят категорично експертите, те не могат да бъдат ефективни за заустването на огромната водна маса с обем 2 – 2,5 млн. куб. метра в канала на Черно море, без тя да излезе извън коритата им.

Обезлесяването чрез незаконна сеч също не е фактор за формирането на високата вълна. Незначителен за мащаба на бедствието са и битовите и строителни отпадъци по скатовете и коритото на деретата.

13-те човешки жертви по време на водното бедствие в кв. „Аспарухово“ се дължат и на недостатъчната осведоменост на жителите на квартала за опасността от наводнение и подготовката им за адекватна реакция за защита.

Според заключението на вещите лица кметът на Варна е изпълнил задълженията си по организацията на плана за защита при бедствия, както и по овладяването и преодоляването на последиците от него, временното извеждане и настаняване на пострадалите лица, оценката на състоянието на засегнатите общински имоти, както и при извършването на неотложни възстановителни работи.

В експертизата си вещите лица констатират, че централните органи на изпълнителната власт – в частност МРРБ, не изпълняват задълженията си за оценка и картографиране на геоложкия риск на територията на община Варна, включително и на пострадалия от бедствието варненски квартал. Липсата на такава оценка на риска предопределя и липсата на активни действия на всички управленски нива. Въпреки Националната програма за превенция и ограничаване на свлачищата на територията на Република България, ерозията и абразията на Дунавското и Черноморското крайбрежие 2015 – 2020 г. , регистрираните до 2014 г. на територията на Варна и на кв. „Аспарухово“ свлачища за неотложно укрепване са планирани за изпълнение през 2019 г. , когато ще бъдат отпуснати 2 млн. лева за това.

По образуваното досъдебно производство за наводнението в кв. „Аспарухово“ първоначално са работили разследващи полицаи в областната дирекция на МВР във Варна. Преди година със заповед на административния ръководител на Окръжната прокуратура разследването бе възложено на следователи от Окръжния следствен отдел. Сформиран е екип от трима прокурори и трима следователи, които работят по различни направления по разследването. С тяхно разрешение в навечерието на третата година от потопа бяха обявени заключенията на ситуационната експертиза.

Вече са изготвени и останалите назначени експертизи - хидротехническа, метеорологична, съдебно-техническа, комплексна организационно-техническа и архитектурно-строителна. От понеделник ще започне предявяването на материалите по делото на защитниците и адвокатите на наследниците на пострадалите, съобщи прокурор Чавдаров. След като се запознае и с техните съображения и претенции, екипът от прокурори ще излезе с акт по същество относно бедствието, което причини смъртта на 13 души и значителни материални щети.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама